Domov / Novinky

20. Máj 2019

Investičná škola 24.05.2019: Interview s Danielom Gladišom – Zakladateľom Vltava Fund.

fincentrum-investicna-skola-banner2-1920x1080

Druhá edícia Investičnej školy sa už veľmi rýchlo blíži a my by sme Vám radi predstavili jedného z hlavných speakerov konferencie v Bratislave. Zo susednej Českej republiky k nám príde pán Daniel Gladiš - zakladateľ Vltava Fund.

 

Pekný deň pán Gladiš, na blížiacej sa Investičnej škole budete jedným z hlavných speakerov. Mohli by ste nám povedať viac o sebe a prečo vás v živote oslovila najviac téma investícií?

To by byla dlouhá historie a museli bychom někam do počátku 90. let. Tenkrát jsme se dvěma kamarády založili společnost Atlantik finanční trhy. Nikdo z nás neměl s investováním žádné zkušenosti. Učili jsme se za pochodu a hlavně pozorováním toho, jak to dělají jiní. Díky tomu, že jsme se zaměřovali na institucionální klienty, měli jsme mezi svými klienty spoustu velkých a výborně spravovaných fondů. Současně jsme je obsluhovali, i se od nich učili. Každá má pracovní cesta za klienty do USA nebo Británie, kde jsme jich během týdne navštívili někdy i  30-40, mě posouvala dál a dál. Přímo jsem hltal všechny informace z jejich prostředí. Někteří z našich tehdejších klientů jsou dnes světovými legendami (např. Seth Klarman z Baupost nebo Jeremy Grantham z GMO) a potkávat se s nimi byla skvělá škola. Být brokerem bylo zajímavé, ale vždycky jsem snil o tom, být na druhé straně toho telefonu. Tím, kdo ty peníze spravuje.  A postupně jsem k tomu směřoval. Na investování se mi nejvíce líbí svoboda v rozhodování, konkurenční prostředí a samozřejmě i výnosy, které s tím souvisí.

Daniel Gladiš - VLTAVA FUND

Ste zakladateľ Vltava fund. Ako sa Vltava fund darí a aká je vaša investičná filozofia?

Fondu se daří velmi dobře, ale hlavně nás ta práce hrozně baví a dává nám smysl pomáhat lidem starat se o jejich peníze. Naše investiční filozofie je jednoduchá: Věříme, že akcie i nadále zůstanou nejlepší dlouhodobou investicí. Základem investování do akcií je pravidelný tok hotovosti směrem od společností k jejich akcionářům formou dividend a odkupů vlastních akcií a investování nerozděleného zisku. Tento tok má u dobrých společností řízených kvalitním managementem silnou tendenci růst. Cena akcie dlouhodobě následuje tento růst. Akciový trh občas umožňuje kupovat atraktivní akcie výrazně levněji, než je jejich vnitřní hodnota.

Prečo ste skôr zástancom dlhodobého investovania?

Krátkodobé investování snad ani přece neexistuje. Jak říká Warren Buffett – pokud je investiční horizont kratší než pět let, o investování nelze ani mluvit.

V poslednej dobe sa hovorí o možnej prichádzajúcej recesii/kríze. Ako vidíte túto situáciu vy?

Otázkou recesí se nijak zvlášť nezabýváme. Ještě jich zažijeme spoustu, a považujeme je za normální součást života.

Mohli by ste nám pár vetami priblížiť o čom bude Vaša prednáška na Investičnej škole Fincentra v Bratislave?

Přednáška se bude jmenovat: „Kde se tvoří bohatství.“ Podíváme se na svět kolem sebe a do minulosti, ukážeme si, kde se tvoří bohatství a potom se zamyslíme nad tím, proč tomu tak je, které faktory o tom rozhodují a zda to i do budoucna zůstane stejné.

Ďakujeme pekne za Váš čas a odpovede.

Vybrať

Denne aktualizovavné a objetívne porovnanie hypoték
od všetkých bánk

Prihláste sa k odoberaniu noviniek a získajte
e-Book zdarma

V tomto e-Booku prezrádzame 7 zaručených tipov ako môžete ušetriť
peniaze a platiť menej za finančné produkty. Je plný konkrétnych príkladov,
pomocou ktorých vám veľmi jednoducho a efektívne vysvetľujeme,
koľko a ako ušetriť.

Potvrdzujem, že som sa oboznámil s

Informačným memorandom pre klienta